minik.gif (3911 bytes)minik.gif (3911 bytes)minik.gif (3911 bytes)

Cep telefonumun içinde neler var?!

    Günümüzde insanların basitçe kullanabildiği fakat iç yapısının anlaşılması en zor olan yüksek teknoloji ürünü cep telefonlarının içinde neler olduğunu hiç merak etmiş miydiniz?
    Modern cep telefonları, sesi sıkıştırmak ve tekrar geri açmak için saniyede milyonlarca işlem yapabilme yeteneğine sahiptir.
    Telefon, hücreler arasında hareket ettikçe, yüzlerce FM kanalına bağlanıp sinyal alıp verebilme yeteneği sayesinde, baz istasyonlarıyla sürekli olarak iletişim halinde bulunmakta, böylece cep telefonunun kapsama alanında olmasını sağlamaktadır.
    Eğer bir cep telefonun içini açacak olursak, sadece bir kaç parçanın ortaya çıktığını görürüz: Bir baskı devre (resimde görüğünüz üstünde elektronik parçalar bulunan yeşil kart), mikrofon, hoparlör, LCD veya plazma ekran, tuş takımı, anten, pil ve sim kart.
    Hiç şüphesiz, en önemli parça, baskı devredir, aşağıdaki resimde bir Ericsson telefona ait baskı devre görmektesiniz.
erics.jpg (41915 bytes)
    1 numarada analog-sayısal ve sayısal-analog çevirici bulunmaktadır, yani mikrofondan verdiğimiz sesin elektriğe çevrilmesini sağlar ve elektromanyetik manyetik dalga olarak gelen sinyallerin kulağımıza ses olarak gelmesini sağlar. 
    2 numara ise DSP işlemcisidir, Sayısal Sinyal İşlemcisi anlamına gelir. Bu işlemci, 40 MIPS (saniyede milyon işlem) hızındadır ve sinyal çevirme işlemlerinden sorumludur. Çok hızlı olduğu gibi, aynı zamanda sinyal değiştirme, sıkıştırma, açma işlemlerini de yerine getirir.
    3 numara mikroişlemci ve kontrol devresidir, yani tuş takımıyla ulaştığımız menüler işte burada saklanmaktadır.
    4 numaralı devrede hafıza vardır, burada telefon rehberi, gelen mesajlar gibi bilgiler kayıtlıdır.
    5 numara RF (radyo frekans) ve güç bölümüdür, burada güç yönetimi, pilin şarj durumu gibi fonksiyonlar yerine getirdiği gibi, yüzlerce FM kanalıyla başa çıkar.
    6 numara ise sesin RF olarak yükseltilip antenden dışarıya verildiği bölümdür.
    7 numarada ise anten çıkışı görülmektedir.
Geri Dön..

Çeviri: Emirhan Izmir