minik.gif (3911 bytes)minik.gif (3911 bytes)minik.gif (3911 bytes)

ABS Frenim, patlak lastiğimi algılayabilir mi?!

    Bir ABS fren sistemi, sürücünün panik halinde frene sert basması durumundaki tekerleklerdeki kilitlenmeyi önleyen bir sistemdir.  Normal fren sistemine sahip araçta, eğer sürücü panik halinde frene basarsa, her 4 tekerlek de kilitlenir. Kilitlenme halinde aracın uzun mesafede durması ve aracın tüm kontrollerinin yitirilmesi gibi problemler ortaya çıkar.
   ABS'de, tekerleklerin durumu bir bilgisayara aracılığıyla sürekli izlenir. Birisinin kilitlenmesi durumunda, bilgisayar bu tekerleğin tekrar dönmeye başlamasını sağlamak için, bu tekerleğe gelen fren kuvvetinin pals yani kısa aralıklı bir şekilde gelmesini temin eder. Bu durumda, tekerlek yeniden dönmeye devam edeceği için, sürücü, aracını kontrol edebilecektir.
    Bu bilgisayar, her bir tekerlek üzerindeki dönme algılayıcıları ile dönmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlar. Eğer bilgisayar doğru olarak programlanmışsa ve  göstergede bir lamba (ABS ikaz ışığı) varsa, o halde bilgisayar patlak lastiği algılayabilir. Bilgisayarın yaptığı, 4 tekerlekten birinin diğer 3üne göre farklı olup olmadığına bakmaktır. Patlak lastik, havası indirilmiş lastiğe göre daha fazla döner, böylece bilgisayar, diğer 3 tekerleğe göre belli bir zaman periyodu içinde daha hızlı dönen bu patlak lastiği algılayabilir ve sürücünün göstergede gördüğü ışık ile uyarılabilir. Bu tip tekniği kullanan araçlardan birisi Oldsmobile Allero'dur.
Geri Dön..

Çeviri: Emirhan Izmir