DİKKAT! Bu dizinde bulunan bilgiler, TÜBİTAK'ın izniyle Bilim ve Teknik Dergisi ile MAM.net web sitesinden alınmıştır.

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ YETMİŞBEŞ YILI
TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi ile MAM sitesinden Seçmeler
En son güncelleme
7 Ekim 1998 Çarşamba, 19:45

Bilim ve Teknik Dergisi'nden...
Bir kafes kuşu olsaydım diğer kuşlar gibi özgür olamazdım. Bütün hayatımı tellerle çevrili bir kafesin içinde geçirmek zorunda kalırdım. İki, üç günde veya haftada bir kere evde serbest bırakılırdım; ama yine yalnız başıma... Aynen hapishanenin avlusunda tek bir insan gibi.
Kafesten çıkmadığım zamanları ise, tüneklerin üzerinde, artık oynamaktan bıktığım oyuncaklara bakarak zaman geçirirdim. Halbuki dışarıdaki kuşlar gibi her yere gidebilsem, yüzlerce arkadaşım olsa, her isteyip kendi bulduğumu yesem, yaşamın tadını, zorluklarını, heyecanını yaşayarak geçirsem. İnsanlar kendilerini bir benim yerime koysalar, ne halde olduğumu belki ufacık olsun anlayabilirlerdi. Onlar bizi kafese koyup bakarak bize iyilik yaptıklarını zannediyorlar. Arada can sıkıntısından yaptığımız garip hareketlere karşı hemen hasta olduğumuzu sanıp veterinere götürürler. Çeşitli ilaçlar kullanıp bizi gerçek bir hasta yaparlar. En sonunda onların yüzünden o kafeste ölüp gerçek bir özgürlüğe kavuşuruz.
Zuhal Tekçi, Kadıköy-Kızıltoprak/İstanbul


KISA KISA:
* Güneşle Çalışan Gemi: Geçen Haziran'da Avustralya'da 28 güneş panosundan elde edilen elektrikle çalışan 10 m uzunlukta bir geminin denemeleri yapıldı.
* Yeni Otomobil Lastikleri: Yeni lastiklerin yan yüzleri kısa olacağından virajlarda lastiğin yana kayması daha az olacak, böylece aracı virajlarda kullanmak kolaylaşacak. Yeni lastikler daha fazla yük taşıyabilecek, ayrıca jantın üzerine kaplanan bir lastik sayesinde, asıl lastik patlasa bile, saatte 80 km  hızla 200 km gidebilecek.
* Sigara Sağırlık Yapıyor: ABD'de Madison'daki Wisconsin Üniversitesi araştırmacı doktorları, yaşları 48-72 arası olan 3800 kişi üzerinde yapttıkları araştırmaya göre sigara içenlerde sağırlık oranı, içmeyenlere göre % 70 daha fazlaydı.
* Atarcalar nedir?..: Patlayan yıldızlardan artakalan, yoğun ve durmadan topaç gibi dönen yoğun kütlelerdir. Kütlelerinin büyüklüğünü anlamak için, Güneş'in 15 km'den daha küçük bir nötron kütlesi oluşturmak üzere çöktüğünü hayal edebiliriz. Atarcalar saniyede yüzlerce kere kendi etraflarında dönerler. [Discover, 7 Ekim 1998]
* Internet'te Ağaç Sözlüğü: 60000 tür ağacın adı ve botanik fişi şu adreste: http://www.wdt.qc.ca
* Internet'te Yangınlar Sayfası: http://modarch.gsfc.nasa.gov/fire-atlas/fires.html
* Sanal Eczane: Şüphelendiğiniz ilaçların etkilerini inceleyebilirsiniz. www.virtualdrugstore.com
* Amerikan İcat ve Mucitler: web.mit.edu/invent
* Mutfakta Yapabileceğiniz Deneyler: freeweb.pdq.net/headstrong
* Hayvanların Gözüyle Dünya: www.nationalgeographic.com/features/98/crittercam


UZAY ve YERYÜZÜ Konusunda:
Alp Akoğlu'ndan Duyuru..: TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisi ve Ulusal Gözlemevi, 16, 17, 18 Ekim 1998 tarihlerinde, Antalya Bakırlıtepe'de bir gözlem şenliği düzenliyor. [28 Temmuz 1998]
Sagittarius'un Kaderi..: Samanyolu gökadamız daha küçük bir gökadayı yutmakla meşgul: Yutulan "lokma" küremsi cüce Sagittarius gökadasıdır. [7 Ekim 1998]
Very Large Telescope yani Çok Büyük Teleskop..:Ağustos 1998'de VLT (Very Large Telescope=Çok Büyük Teleskop) ; Hubble uzay teleskopuna Toucan takımyıldızının yolunu açacaktır. Ekim 1998'de ikinci derin uzay sondajıolarak "Hubble Derin Alan 2" projesi yürürlüğe konulacaktır. Birinci proje, Büyük Ayı bölgesinde uygulanmış ve Evren'in en uzak gökadalarını görmeyi sağlamıştı.
Daha fazla konular için yukarıda herhangi bir konuya tıklayın!

TEKNOLOJİ Konusunda:
Yangınlarda Robot Kullanılışı..: İngiltere'de JCB firması tarafından yangın söndürmekte kullanılmak üzere JCB 165 Robot Firemaster adlı robot yapıldı. [7 Ekim 1998]
"Oduncu Çekirge"..: Finlandiya kerestecilik firması Timberjack'in en son orman makinesi altı ayak üstünde yürüyerek hareket eden dev mekanik bir böceği andırmaktadır. [7 Ekim 1998]
Cep Telefonlarına Yeni Pil..: Gelecek yilin sonuna varmadan cep telefonunuzla isterseniz sürekli dört gün konuşabileceksiniz; pillerinizi değiştirmek veya yeniden doldurmak sorununuz olmayacak.
Pisa Kulesi İçin Askılar..: Piza Kulesi nihayet kurtarılabilecek mi? Yıllar boyunca kulenin tepesi düşey doğrultudan 5.2 m ayrılmıştır. Bu eğilmenin nedeni temelindeki kil katmanıdır...
Daha fazla konular için yukarıda herhangi bir konuya tıklayın!

SAĞLIK Konusunda:
Pokemonun Laneti!..: Japonya'da birkaç dakika içinde birkaç çocukta ve hatta yetişkinde sara (epilepsi) nöbetleri, başağrısı, başdönmesi ve bulantı. [7 Ekim 1998]
Güneş Kremleri Deri Kanserini Önleyebilir mi? [7 Ekim 1998]
Hepatit B Aşısının da Yan Etkileri Var!..: Ne var ki bu aşının yan etkileri de vardır. Fransa'da hepatit B aşısının yan etkilerini izlemek üzere kurulan Hepatit B Aşısı Birliği (REVAHB) başkanı Dr. P Jakubowitz şöyle demektedir: "İlk defa bir aşının bu derece çeşitli, ağır ve sık yan etkilerine rastlıyoruz."
Dikkat! Lazer Kör Edebilir!..: Lazerli puantörler gözün ağ tabakasında (retina) ciddi yanıklara yol açabilir. Peki nasıl çalışır hiç merak ettiniz mi ?
Koku Alma Yeteneğimiz Köreliyor..: Koku alma işlevleriyle ilintili olan genlerimizin yaklaşık % 70'i çoktandır çalışmaz hale gelmiş durumda.
Daha fazla konular için yukarıda herhangi bir konuya tıklayın!

HAYVANLAR Konusunda:
Dinozorların Sonu..: Altmış beş milyon yıl önce dev bir göktaşı bugünkü Meksika'nın Yucatan Yarımadası'nın kuzey kıyısına çarptı. Göktaşı çarptığı yerde 200 km çapında bir kriter açtı ve dünyadaki türlerin yarısını, bu arada dinozorları yok etti. Jeologların bildirdiğine güre göktaşı anakara sahanlığını paramparça etti; anakara sahanlığı dev bir denizaltı toprak kayması şeklinde çöktü.
Arıların Uzaklık Ölçümü..: Arıların kovana döndüklerinde yaptıkları dans, balözü kaynağının uzaklığını ve yönünü gösterir. Fakat arılar nasıl uzaklık ölçebiliyor?
Kuş Yumurtalarının Biçimi..: Neden bazı kuşların yumurtaları yumurta biçiminde, diğerlerininse küreseldir? Bir yumurtanın biçimini ne belirler? Bristol Üniversitesi'nden matematikçi T. Szekely, bunun yumurta sayısıyla ilgili olduğunu söylüyor.


Sayfamı ziyaret eden . kişisiniz.
© Joseph Emirhan Izmir, 1997 - 1998 Izmir, TÜRKİYE


MAM.Net'ten Seçmeler
Elyazısı sahteciliğine karşı yeni teknik
Hollanda'da bir araştırma kuruluşu olan TNO'nun geliştirdiği bir bilgisayar programı ile elyazısı sahteciliği çok daha kolay çözülebilecek. Devamı..

Yörünge Sistemleri

'Tepemizde dolanan uydular hakkında geniş bilgi isteyenlere
Devamı..

Şu anda
49 konu online ..

© Joseph Emirhan Izmir,
1997 - 1998 Izmir, TÜRKİYE

Joseph Emirhan Izmir, 1997 - 1998 Tel: +90 532 6150746, ICQ: 3399699 Izmir, TÜRKİYE