Video Sarayı Yendi

Bir video oyunu sayesinde beyindeki sara hastalığının merkezi saptanıyor.
Sara hastası gençler, oynadıkları video oyunları ile bilime büyük katkıda bulunuyorlar. Bu gençler araştırmacılara, bazı beyin dalgalarının bir yerden başka bir yere giderken yön bulmayı öğrenme ve hatırlamada anahtar rolü olabileceğini öğretiyorlar. Hafızanın nasıl çalıştığı, sara ve zihin bozukluğu konusuna açıklık getiren bu çalışma Nature dergisinde yayınlandı. ABD'deki Boston Brandeis Üniversitesi ve Çocuk Hastanesi'den bir grup nörolog, gençlerin sanal bir labirentte yaptıkları manevralar esnasında, beyinlerindeki elektriksel faaliyeti inceledi. Bilim adamları, çalışmalarında daha çok 'theta yaylanmalar' olarak bilinen, yavaş ve ritmik elektriksel aktivite dalgaları üzerine odaklandılar.
Çünkü, sara hastalığı bu şekilde seyreden beyin dalgalarının bazılarının yanlış gitmesinden doğuyor. Ancak, bu durumda bile 'theta yaylanmalar' sayesinde çevre algılanıp, yön bulunabiliyor. Video oyununun amacı da, sanal labirentte yön bulabilmek, yani, kazanmak için gençlerin nerede olduklarını ve buraya nasıl geldiklerini hatırlayabilmeleri gerekiyor. Bu gençler, ileri derecede sara hastası ve ilaç tedavisine cevap vermiyorlar.
Ameliyata hazırlık Nörologlara göre tek çözüm, beyinlerindeki sağlıklı bölgelere zarar vermeden, sadece sara nöbetlerinin oluştuğu bölgeyi ameliyatla almak. Bunun için, araştırmacılar, oyun sırasında onların beyinlerinin yüzeyine direkt olarak bağladıkları elektrotlarla, buradaki elektriksel faaliyeti ölçüp, hastalıklı olan bölümün yerini tam olarak tespit etmeye çalışıyorlar. Böylece ameliyat öncesinde, operasyona maruz kalacak bölüm, tam ve kesin olarak belirleniyor.
Star, 230699